مشکلات ستون فقرات و کمردرد

درمان کمردرد با فیزیوتراپی
درمان کمردرد با فیزیوتراپی
فوریه 17, 2022
فیزیوتراپی بعد از شکستگی
فیزیوتراپی بعد از شکستگی
فوریه 28, 2022
مشکلات ستون فقرات

مشکلات ستون فقرات

مشکلات ستون فقرات و کمردرد

اغلب اوقات، کمردرد ناشی از کشیدگی عضلات کمر است. اما در برخی موارد، مشکلات ستون فقرات می تواند منجر به درد در ناحیه کمر شود.

فیزیوتراپی کمر و ستون فقرات یکی از موثرترین روش ها در درمان بیماری ها و اختلالات ستون فقرات است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی فاطیما (با دو شعبه در پیروزی و یوسف آباد) می توانید از آن بهره مند شوید.

شایع ترین مشکلات ستون فقرات

آسیب و بیرون زدگی دیسک ها. ستون فقرات شما دارای دیسک های لاستیکی است که استخوان های ستون فقرات شما (مهره های شما) را محافظت می کند. آسیب، سن یا استفاده بیش از حد می تواند باعث برآمدگی یا پارگی این دیسک ها شود. گاهی اوقات، هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. اما آن دیسک های آسیب دیده می توانند روی اعصاب کمر فشار بیاورند.

تخریب دیسک. پزشک شما ممکن است این را دژنراسیون دیسک بین مهره ای بنامد. با افزایش سن، دیسک های پشت شما ممکن است خراب شوند. اگر این اتفاق بیفتد، مهره‌های شما را نیز محافظت نمی‌کنند.

اسپوندیلولیستزیس. این زمانی است که یکی از مهره های ستون فقرات شما از جای خود خارج می شود. این اعصاب ستون فقرات شما را تحت فشار قرار می دهد، که می تواند کمر شما را آسیب ببیند.

اسپوندیلوآرتریت محوری. این مجموعه ای از اختلالات است که باعث التهاب در ستون فقرات و لگن شما و مشکلات ستون فقرات می شود. دو نوع اسپوندیلوآرتریت محوری وجود دارد. اسپوندیلوآرتریت محوری غیر رادیوگرافی آسیب مفصلی را در عکس اشعه ایکس نشان نمی دهد اما همچنان باعث التهاب و درد می شود. اسپوندیلیت آنکیلوزان نیز باعث التهاب و درد می شود و در عکس رادیوگرافی آسیب مفاصل را نشان می دهد.

پوکی استخوان. استخوان‌های شما نازک‌تر می‌شوند، که باعث می‌شود آنها ضعیف و احتمال شکستگی آنها بیشتر شود. اگر پوکی استخوان دارید، مهره های ستون فقرات شما ممکن است بشکند. این می تواند باعث کمردرد ناگهانی و شدید شود که در صورت ایستادن یا راه رفتن بدتر می شود.

تنگی کانال نخاعی. یکی از شایع ترین مشکلات ستون فقرات است و زمانی رخ می دهد که فضای اطراف نخاع شما (پزشک ممکن است آن را ستون فقرات شما نامیده باشد) باریک می شود. این امر به ستون فقرات شما فشار وارد می کند و نه تنها می تواند منجر به درد در ناحیه کمر، بلکه بی حسی و ضعف در پاها شود. تنگی ستون فقرات اغلب در نتیجه آرتریت است.

بی نظمی ستون فقرات. اسکولیوز، یک انحنای غیرطبیعی در ستون فقرات شما، می تواند باعث درد پشت شما شود. لوردوز، قوس کمر غیرطبیعی نیز می تواند.

عفونت های ستون فقرات. اینها نادر هستند. اما اگر یکی از آنها را دریافت کنید، می تواند کمر شما را آسیب ببیند. عفونت‌ها معمولاً باعث موارد دیگری نیز می‌شوند، مانند تب، لرز و سردرد.

درمان مشکلات ستون فقرات

اگر کمردردی دارید که بر فعالیت های روزمره شما تأثیر می گذارد، به پزشک یا فیزیوتراپیست خود مراجعه کنید. آنها یک سابقه سلامتی می گیرند و در صورت نیاز از آزمایش هایی مانند اشعه ایکس و ام آر آی استفاده می کنند تا بفهمند آیا مشکل ستون فقرات باعث درد شما شده است یا خیر. در این صورت، پزشک ممکن است آزمایش های بیشتری را تجویز کند.

دارو. پزشک شما ممکن است یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) را برای کاهش درد و التهاب و ایجاد احساس بهتر توصیه کند.

حفظ وزن سالم. وزن اضافی کمر شما را تحت فشار قرار می دهد که می تواند باعث درد شود.

یک رژیم غذایی مغذی می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید. و دریافت کلسیم، ویتامین D و فسفر کافی از غذاهایی مانند سالمون و سبزیجات برگ‌دار می‌تواند به سلامت استخوان‌های ستون فقرات شما کمک کند.

فیزیوتراپی و ورزش همچنین می تواند به حفظ وزن شما در جایی که باید باشد کمک کند. پزشک یا فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا راه های ورزش ایمن را بیاموزید. می‌توانید فعالیت‌هایی انجام دهید که عضلات پشت و شکم (قطعه شما) را قوی‌تر می‌کنند، انعطاف‌پذیری‌تان را بهبود می‌بخشند و به شما کمک می‌کنند بنشینید، بایستید و به گونه‌ای حرکت کنید که به ستون فقرات شما کمک کند.

متخصصان فیزیوتراپی برای درمان مشکلات ستون فقرات از روش های مختلفی استفاده می کنند از جمله تمرینات ورزشی ، تکنیک های درمان دستی و ماساژ ، لیزر درمانی با لیزر پرتوان ، کشش ستون فقرات ، مگنت تراپی و سوزن خشک بهره می برند.

جراحی برای مشکلات ستون فقرات

پزشک شما فقط در صورتی که سایر درمان ها مؤثر واقع نشوند، جراحی را برای مشکلات ستون فقرات شما توصیه می کند. برای مثال، اگر مشکل دیسک دارید، ممکن است نیاز به دیسککتومی داشته باشید. این زمانی است که جراح برای کاهش درد و جلوگیری از مشکلات بیشتر، دیسک پشت شما را برمی‌دارد.

اگر تنگی کانال نخاعی دارید، پزشک ممکن است روشی به نام لامینکتومی نخاعی (همچنین به عنوان رفع فشار ستون فقرات) توصیه کند. این شامل برداشتن هر گونه خار استخوانی و همچنین دیواره های استخوانی مهره های شما است. این کار ستون فقرات را باز می کند و فشار روی اعصاب را کاهش می دهد که باعث می شود کمتر آسیب ببینید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی مشکلات ستون فقرات – فیزیوتراپی کمردرد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در پیروزی – فیزیوتراپی در یوسف آباد