کاردرمانی سکته مغزی

آرتروز شانه
آرتروز شانه
می 19, 2020
ام اس
ام اس و علائم آن
ژوئن 13, 2020
کاردرمانی سکته مغزی

کاردرمانی سکته مغزی

کاردرمانی سکته مغزی یکی از موثرترین راهکارهای توانبخشی در تخفیف مشکلات و عوارض ناشی از این عارضه مغزی شایع است که در مرکز توانبخشی فاطیما در پیروزی ارائه می شود.

سکته مغزی شایع ترین عارضه نورولوژی است که بطور ناگهانی رخ داده و می تواند منجر به بروز عوارض جسمی _ حرکتی و حتی مشکلات ذهنی برای فرد شود.

اختلال در خونرسانی به قسمت هایی از مغز یا تجمع خون در قسمت هایی از مغز که در اثر سکته مغزی رخ داده منجر به تخریب و مرگ سلول های مغزی و در نتیجه اختلال در عملکرد طبیعی مغز می شود.

اختلال در نورون های واقع در قسمت محرکه فوقانی در نتیجه سکته مغزی سبب فلج یا نقص حرکتی در یک سمت بدن و صورت می شود.

کاردرمانی سکته مغزی نقش موثری در تخفیف عوارض ایجاد شده برای بیمار دارد.

اختلالات حسی ، مشکلات بینایی ، اختلال تکلم و بلع غذا و … در کنار مشکلات حرکتی از مهم ترین عوارض سکته مغزی هستند که ممکن است بیمار را درگیر خود کنند.

از آن جایی که هرچه زمان بیشتری از بروز سکته مغزی بگذرد ریسک بروز عوارض ناشی از آن نیز افزایش پیدا می کند باید به عنوان یک وضعیت اورژانسی تحت درمان قرار بگیرد و اقدامات توانبخشی نظیر فیزیوتراپی و کاردرمانی سکته مغزی نیز باید بلافاصله پس از مرخص شدن بیمار از بیمارستان آغاز گردد.

کاردرمانی سکته مغزی

بر اساس آمارها حدود نیمی از افرادی که از سکته مغزی جان به‌درمی‌برند دچار مشکلات و اختلالات حرکتی دائمی در زمینه حفظ تعادل در حالات و وضعیت‌های مختلف و ناتوانی در ایستادن و راه رفتن بطور مستقل می شوند.

راهکارهای توانبخشی از جمله کاردرمانی به افزایش استقلال فرد در انجام کارهای روزمره اش و کاهش وابستگی وی به اطرافیان کمک زیادی می کند.

کاردرمانی راهکاری موثر در بهبودی و بازیابی توانایی های فرد پس از این عارضه مغزی است ، بیمارانی که توانایی انجام وظایف روزانه خود ازجمله توانایی حفظ تعادل، تمرکز، حفظ اطلاعات و حتی دسترسی به اشیاء را از دست می‌دهند می توانند از مزایای کاردرمانی بهره مند شوند.

کاردرمانگر با ارائه تمرینات کششی و تقویتی سعی می کند به تقویت عضلات و تاندون های بیمار و همچنین بهبود دامنه حرکتی مفاصل بیمار کمک کند.

کاهش سفتی و خشکی مفاصل و از بین بردن محدودیت های حرکتی از دیگر مزایای کاردرمانی در مبتلایان به این عارضه مغزی است.

کاردرمانگر برای تقویت اندام ها و عضلات آسیب دیده تمرینات را بگونه ای تنظیم می کند که فرد نیازمند استفاده از سمت درگیر بیماری باشد و با استفاده بیشتر از آن ها به تقویت آن ها کمک کند.

اصل مهم در انجام تمرینات کاردرمانی تکرار زیاد است چون با تکرار زیاد است که مغز می‌تواند تا حدودی عملکرد منطقه آسیب‌دیده ناشی از این عارضه مغزی را جبران کند.

 

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی سکته مغزی – فیزیوتراپی سکته مغزی – توانبخشی سکته مغزی