فیزیوتراپی کف لگن چیست؟

فیزیوتراپی بعد از شکستگی
فیزیوتراپی بعد از شکستگی
فوریه 28, 2022
فواید بیوفیدبک تراپی
فواید بیوفیدبک تراپی
مارس 5, 2022
فیزیوتراپی کف لگن چیست؟

فیزیوتراپی کف لگن چیست؟

فیزیوتراپی کف لگن چیست؟

فیزیوتراپی کف لگن یک رویکرد درمانی است که از اصول فیزیوتراپی برای ایجاد بازسازی ساختاریافته، موثر و ایمن عضلات کف لگن استفاده می‌کند. هدف از درمان بهبود قدرت و عملکرد عضلات کف لگن و کاهش درد، ضعف و اختلال در عملکرد عضلات است. در طول درمان، یک فیزیوتراپ ماهر از طریق راست روده یا واژن به ماهیچه ها دسترسی پیدا می کند و برای بهبود قدرت و عملکرد آنها دستکاری هایی روی آنها انجام می دهد. درمانگر ممکن است عضلات را در صورت کوتاهی و انقباض کشش دهد یا در صورت ضعیف و ناکارآمدی عضلات را برای بهبود قدرت اعمال کند.

فیزیوتراپی کف لگن چه زمانی توصیه می شود؟

درمان کف لگن عضلات کف لگن، رباط‌ها و بافت‌های همبند را هدف قرار می‌دهد که همه با هم برای حمایت از اندام‌های لگنی، کمک به برانگیختگی جنسی و ارگاسم و کمک به کنترل مثانه و روده هستند. بافت ها به لگن، دنبالچه و ساکروم متصل هستند و برای حمایت از دستگاه ادراری و تناسلی، از جمله رحم، پروستات، مثانه، رکتوم، مجرای ادرار و واژن هماهنگ می شوند. آنها ثبات لگن را فراهم می کنند و عملکرد مناسب اندام های لگن مانند عملکرد جنسی و دفع ادرار را همراه با وضعیت بدن و تنفس تقویت می کنند. زمانی که عضلات لگن آنطور که باید کار نکنند، درد و علائمی بروز می کند که در عملکرد طبیعی اختلال ایجاد می کند.

موارد کاربرد فیزیوتراپی کف لگن چیست؟

فیزیوتراپی کف لگن می تواند به موارد زیر کمک کند:

بی اختیاری ادرار، تکرر و فوریت ادرار دردناک حرکات مثانه و مدفوع بی اختیاری مدفوع جنسی دردناک یا درد در ناحیه تناسلی آندومتریوز یبوست علائم یائسگی واژینیسم درد در لگن، لگن، شکم، ران، یا کمردرد درد ناشناخته مقعدی و دردهای ناشناخته در دوران بارداری

چه کسانی به فیزیوتراپی کف لگن نیاز دارند؟

فیزیوتراپی کف لگن به عنوان درمان خط اول برای بسیاری از اختلالات ناحیه لگن توصیه می شود. هم مردان و هم زنان مبتلا به ضعف در عضلات کف لگن می توانند تمریناتی را برای تقویت کف و تقویت کنترل مثانه و روده انجام دهند. به طور خاص، اگر مشکوک به اختلال عملکرد کف لگن باشد که علت عصبی عضلانی داشته باشد، پزشک بیمار را برای درمان ارجاع می دهد. این اختلال ممکن است ناشی از افزایش سن، بیماری، زایمان، جراحی یا شرایط دیگر باشد و ممکن است همراه با سایر مشکلات دستگاه تناسلی مانند بی اختیاری ادرار، بی اختیاری مدفوع، مشکلات تخلیه مثانه و یبوست باشد.

بیماران زمانی که بی اختیاری، درد مزمن لگن، مقاربت دردناک و مشکل در اجابت مزاج یا ادرار دارند، برای درمان کف لگن ارجاع داده می شوند. زنان ممکن است برای درمان اندومتریوز یا واژینیسموس به درمانگرهای کف لگن مراجعه کنند در حالی که مردان ممکن است برای انزال زودرس و انزال دردناک درمان شوند. تمرینات کف لگن برای زنانی که خطر افتادگی واژن، مشکلات روده و مثانه کمتری دارند و کسانی که پس از زایمان بهبود می یابند مفید است. این درمان همچنین به مردانی که تحت عمل جراحی پروستات قرار گرفته اند کمک می کند تا بهبودی سریع، کاهش خطر افتادگی رکتوم و بهبود کنترل مثانه و روده داشته باشند.

برنامه درمان فیزیوتراپی کف لگن چیست؟

  • تمرینات کششی یا تقویتی پاها، تنه یا عضلات لگن. تمرینات آرامش بخش برای کوتاه شدن عضلات لگن.
  • آموزش خود مدیریتی و پیشگیری.
  • تمرینات هماهنگی.
  • بیوفیدبک برای آرامش یا تقویت عضلات لگن.
  • روش هایی مانند یخ، گرما یا تحریک الکتریکی .

از طریق یک برنامه درمانی مناسب، فیزیوتراپیست عضلات کف لگن را دستکاری می کند تا قدرت و عملکرد آنها را بازیابی کند. به عنوان مثال، عضلات کوتاه و منقبض شده برای آرام شدن به منظور تسکین درد کف لگن همراه با سفت شدن و گرفتگی بیش از حد کشیده می شوند. به همین ترتیب، از تکنیک های مناسب برای تقویت عضلات، کاهش انقباضات مرتبط با مثانه بیش فعال، و نگه داشتن مثانه، راست روده و رحم در موقعیت های خود استفاده می شود. در نهایت، این درمان به کاهش درد و علائم مرتبط و بازگرداندن عملکرد طبیعی کمک می کند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کف لگن چیست؟ – فواید فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی عضلات کف لگن