فیزیوتراپی پس از سکته مغزی

فیزیوتراپی کف لگن در بارداری
فیزیوتراپی کف لگن در بارداری
می 11, 2022
فواید فیزیوتراپی کف لگن
فواید فیزیوتراپی کف لگن
می 12, 2022
فیزیوتراپی پس از سکته مغزی

فیزیوتراپی پس از سکته مغزی

فیزیوتراپی پس از سکته مغزی برای کمک به تخفیف عوارض جسمی و حرکتی ایجاد شده و بهبودی سریع تر برای داشتن زندگی بطور مستقل و کمترین وابستگی ضروری است.

سکته مغزی ارتباطات حیاتی بین مغز و ماهیچه های شما را قطع می کند، به همین دلیل است که علت اصلی ناتوانی طولانی مدت است و تقریباً همیشه منجر به از دست دادن تحرک و حرکت می شود. با این حال، این از دست دادن لزوما دائمی نیست. در واقع، توانبخشی به ویژه در مراحل اولیه بهبودی، زمانی که بیماران کنترل کمی بر عضلات آسیب دیده خود ندارند، بسیار مهم است. مهم نیست که در کجای سفر خود به سمت بهبودی هستید، پیشرفت طولانی مدت شما به یک برنامه فیزیوتراپی ثابت بستگی دارد. بیاموزید که چرا فیزیوتراپی برای سکته مغزی برای بازماندگان سکته مغزی بسیار مفید است و هنگام انتخاب یک مرکز و جستجوی خدمات برای بازماندگان سکته مغزی به دنبال چه چیزی باشید.

هدف از فیزیوتراپی پس از سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی اغلب باعث فلج در یک طرف بدن می شود، به این معنی که بیماران عملکرد یک دست و یک پا را از دست می دهند. در هفته‌ها و ماه‌های اول بهبودی، فیزیوتراپ‌ها با بازماندگان سکته مغزی کار می‌کنند تا این ماهیچه‌ها را تقویت و تحریک کنند – حتی قبل از اینکه دوباره حرکت داوطلبانه را به دست آورند. اگر و زمانی که عملکرد بازگردد، فیزیوتراپی به بیماران این امکان را می‌دهد تا مهارت‌های روزمره را دوباره بیاموزند و سلول‌های سالم مغز خود را برای کنترل قسمت‌های آسیب‌دیده بدن دوباره آموزش دهند.

فواید فیزیوتراپی پس از سکته مغزی

به محض بازگرداندن اکسیژن به مغز پس از سکته مغزی، بدن و مغز شما روند طولانی بهبودی پس از آسیب مغزی و از دست دادن عملکرد عضلانی را آغاز می کنند. توانبخشی پس از سکته مغزی بخش بزرگی از این روند بهبودی است و اغلب ۲۴ ساعت پس از سکته مغزی شروع می شود. فیزیوتراپیست های سکته مغزی می توانند عضلات و اعصاب آسیب دیده را برای حفظ گردش خون و جلوگیری از سفتی تحریک کنند، سپس بیماران را در مراحل بهبودی سکته مغزی در حین یادگیری مجدد حرکات ماهیچه ای راهنمایی کنند.

امروزه بسیاری از فیزیوتراپ ها در زمینه سکته مغزی و انواع دیگر آسیب های عصبی تخصص دارند. این درمانگران می دانند که چگونه به بیماران کمک کنند تا حرکات پیچیده بدن را دوباره یاد بگیرند و از عوارضی که بعداً پیشرفت آنها را مختل می کند اجتناب کنند. پس از سکته مغزی، بهبود تعادل، هماهنگی و سایر مهارت های اساسی برای کیفیت کلی زندگی شما ضروری است.

چه زمانی به فیزیوتراپی پس از سکته مغزی نیاز دارید؟

حتی قبل از اینکه بیمارستان را ترک کنید، باید بدانید کدام فیزیوتراپ یا برنامه توانبخشی می‌خواهید به شما در بهبود سکته مغزی کمک کند. پزشکان شما می دانند که پس از سکته چه چیزی برای بدن شما بهتر است، بنابراین مطمئن شوید که تمام برنامه های ترخیص خود را با دقت بررسی کرده و با تیم پزشکی خود در مورد برنامه توانبخشی خود مشورت کنید. متخصص مغز و اعصاب شما را به یک برنامه فیزیوتراپی یا مرکز توانبخشی بر اساس نیازهای فیزیکی فوری و خطرات عوارض ارجاع می دهد.

برخی از برنامه های توانبخشی دقیق تر از برنامه های دیگر هستند، بنابراین تنظیمات درمانی ایده آل شما به علائم فردی و نیازهای سبک زندگی شما بستگی دارد. اختلالات حرکتی و حسی پس از سکته بسیار رایج است، اما در صورت دریافت تحریک و حمایت مناسب برای اندام‌های آسیب‌دیده سکته، شانس بهبودی شما افزایش می‌یابد. پزشک می تواند به شما کمک کند تا برنامه و درمانگری را انتخاب کنید که با درجه خاصی از ناتوانی، سلامت جسمی کلی، سن و سایر عواملی که بر توانایی بدن شما برای بهبودی تأثیر می گذارد، کار کند.

در طول فیزیوتراپی پس از سکته مغزی چه اتفاقی می افتد؟

فیزیوتراپی برای سکته‌های مغزی معمولاً برنامه‌های سفارشی برای هر بازمانده سکته مغزی دارد. در طول اولین قرار ملاقات شما با درمانگر جدیدتان، آنها بدن شما را به طور کامل معاینه می کنند، با یادداشت های پزشکتان مشورت می کنند و با شما یا عزیزانتان درباره علائم و مشکلاتتان مصاحبه می کنند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا برنامه‌ای را که برای شما مناسب است، با تمرکز بر بازگرداندن حرکت و جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است پس از سکته مغزی رخ دهد، ایجاد کنند.

برنامه فیزیوتراپی پس از سکته مغزی شما حول اهداف خاصی می چرخد، که شما و درمانگرتان برای تعیین و تلاش برای رسیدن به آنها با یکدیگر همکاری خواهید کرد.

به عنوان مثال، فیزیوتراپیست ها با ابتدایی ترین کارها و حرکات، مانند حرکت ایمن از تخت به صندلی و در عین حال محافظت از بازوهای آسیب دیده در برابر آسیب، شروع می کنند. آنها به تدریج به تمرینات و کارهایی می رسند که تعادل را بهبود می بخشد، به شما کمک می کند مهارت های هماهنگی اولیه را دوباره بیاموزید و مغز خود را برای انجام وظایف کاربردی مانند گرفتن اشیا و راه رفتن دوباره آموزش دهید. 

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی پس از سکته مغزی – فیزیوتراپی سکته مغزی در پیروزی – فیزیوتراپی سکته مغزی در یوسف آباد