فیزیوتراپی عضلات کف لگن

انواع بی اختیاری ادرار
انواع بی اختیاری ادرار
ژوئن 25, 2022
فیزیوتراپی برای آرتروز زانو
فیزیوتراپی برای آرتروز زانو
جولای 9, 2022
فیزیوتراپی عضلات کف لگن

فیزیوتراپی عضلات کف لگن

فیزیوتراپی عضلات کف لگن (PFPT) شاخه ای تخصصی از فیزیوتراپی است که شامل ارزیابی داخلی و خارجی و درمان عضلات کف لگن می شود. این ماهیچه ها بین استخوان های لگن و ساکروم قرار دارند و به عنوان کاسه ای برای حمایت از اندام های لگنی از جمله مثانه، روده بزرگ و رحم عمل می کنند.

در صورت داشتن هر نوع اختلال عملکرد کف لگن، ممکن است از فیزیوتراپی کف لگن بهره مند شوید. اختلال عملکرد کف لگن را می توان به دو مشکل طبقه بندی کرد: ماهیچه های شما خیلی سفت هستند یا خیلی ضعیف.

سفت بودن کف لگن می تواند به تکرر و فوریت ادرار کمک کند. همچنین می تواند ادرار را دردناک یا ناقص کند و می تواند باعث بیدار شدن شما در طول شب با نیاز به ادرار شود.

علاوه بر این، می تواند منجر به بی اختیاری ادرار شود (زمانی که نمی توانید به دستشویی بروید). سفت بودن کف لگن نیز می تواند منجر به یبوست، زور زدن در هنگام اجابت مزاج و حرکات دردناک روده شود.

اگر از تنگی و ناکارآمدی کف لگن رنج می برید، ممکن است اختلال عملکرد جنسی را نیز تجربه کنید. این می تواند به صورت درد هنگام دخول، ناتوانی در دخول واژن، درد همراه با یا ناتوانی در ارگاسم و درد با تحریک جنسی ظاهر شود. در مردان نیز می تواند به صورت نعوظ دردناک و انزال زودرس ظاهر شود.

ضعیف بودن کف لگن می تواند به بی اختیاری استرسی کمک کند، که عبارت است از از دست دادن غیرارادی ادرار یا مدفوع در حین یا بعد از فعالیت. این شامل نشت در حین ورزش، یا با سرفه و عطسه است.

عضلات ضعیف کف لگن نیز به افتادگی اندام لگن کمک می کنند، یعنی زمانی که یکی از اندام های لگن شروع به جابجایی از جای خود می کند. این به سنگینی یا برآمدگی در دهانه واژن یا رکتوم کمک می کند.

اکثر افراد با درمان فیزیوتراپی کف لگن بعد از ۵ تا ۷ جلسه بهبودی قابل توجهی را در عملکرد عضلات کف لگن خود تجربه می کنند.

جلسات فیزیوتراپی عضلات کف لگن

هر درمان متناسب با نیازهای فردی شما به عنوان مراجع است. یک جزء معاینه خارجی وجود دارد که در آن پوست، فاسیا و عضلات شکم، کمر و قسمت داخلی ران ها ارزیابی می شود. همچنین یک جزء داخلی برای معاینه وجود دارد که از طریق معاینه انگشتی واژن و/یا رکتوم انجام می شود.

یک امتحان داخلی همیشه ضروری نیست، اما توصیه می شود تصویری کامل از مسائلی که ممکن است داشته باشید به دست آورید. همچنین بینش ارزشمندی را برای ارتقای بهتر برنامه درمانی شما و رسیدن به بهترین نتایج ممکن در کمترین زمان اضافه می کند.

بهترین زمان برای رزرو وقت زمانی است که متوجه مشکلی شدید. برخلاف سایر کشیدگی‌های عضلانی یا آسیب‌های ورزشی که می‌توانند خود به خود ناپدید شوند، اختلال عملکرد لگن به مرور زمان بدتر می‌شود.

اصلاح یک افتادگی جزئی یا بی اختیاری خفیف بسیار ساده تر از اصلاح مشکلی است که طی چندین سال بدتر شده است! همچنین رسیدگی به درد لگنی یا اختلال عملکرد جنسی در مراحل اولیه آسانتر است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی عضلات کف لگن – فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی در پیروزی – بیوفیدبک تراپی در پیروزی – فیزیوتراپی در درمان بی اختیاری ادرار