فیزیوتراپی در درمان آرتروز

بی اختیاری ادرار چیست؟
بی اختیاری ادرار چیست؟
دسامبر 23, 2021
درمان بی اختیاری ادراری
درمان بی اختیاری ادراری
ژانویه 4, 2022
فیزیوتراپی در درمان آرتروز

فیزیوتراپی در درمان آرتروز

فیزیوتراپی در درمان آرتروز و مدیریت علائم آن نقش زیادی دارد و به عنوان موثرترین روش غیرجراحی در بهبود شرایط بیماران مبتلا به آرتروز توصیه می شود.

استئوآرتریت باعث کاهش قدرت عضلانی (به ویژه در عضلات اطراف مفصل عضلانی)، کاهش انعطاف پذیری، افزایش وزن، محدودیت در توانایی انجام فعالیت های ADL و اغلب به خطر افتادن تحرک می شود. افزایش عملکرد جسمی و روانی و افزایش احساس رفاه از اهداف اصلی یک برنامه ورزشی یکپارچه است. افزایش حرکت مفصل، افزایش قدرت عضلانی، افزایش ظرفیت هوازی و وزن مطلوب بدن از اهداف فوری هستند.

راهبردهای پیشگیری از سقوط نیز نقش مهمی در درمان بیماران مسن دارد. افراد مبتلا به آرتروز نیز بیشتر مستعد زمین خوردن هستند. مطالعات نشان داده است که مبتلایان به استئوآرتریت در مقایسه با افراد غیر، ۳۰ درصد افزایش در زمین خوردن دارند و ۲۰ درصد بیشتر در معرض خطر شکستگی قرار دارند. افراد مبتلا به OA دارای عوامل خطری مانند کاهش عملکرد، ضعف عضلانی و اختلال در تعادل هستند که احتمال افتادن آنها را بیشتر می کند. عوارض جانبی داروهایی که برای تسکین درد استفاده می شود نیز می تواند به زمین خوردن کمک کند. مسکن های مخدر می توانند باعث ایجاد سرگیجه و عدم تعادل در افراد شوند.

فیزیوتراپی بخش مهمی از مدیریت استئوآرتریت است و در آموزش افراد به موارد زیر مفید خواهد بود: استفاده صحیح از مفاصل. هم در تمرینات حرکتی و انعطاف پذیری و هم در تمرینات قلبی عروقی (مانند آب درمانی، شنا)، توصیه به وسایل کمکی، توصیه استفاده از روش ها (مانند گرما یا سرما درمانی، TENS).

برنامه های فیزیوتراپی در درمان آرتروز

  • تمرینات کششی و دامنه حرکت
  • تمرینات تقویتی
  • کشش عضلانی

تمام تمرینات اندام تحتانی باید به صورت دو طرفه انجام شوند.

درمان دستی می تواند به عنوان یک ابزار درمانی برای استئوآرتریت استفاده شود. بر اساس یک بررسی سیستماتیک، درمان دستی و تمرینات به طور موثری درد مفصل را کاهش داده و عملکرد را افزایش می دهد.

بهترین فیزیوتراپی شرق تهران

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی فاطیما با دو شعبه در پیروزی و یوسف آباد خدمات تخصصی فیزیوتراپی در درمان آرتروز مفاصل را ارائه می دهند.

متخصصان ما ابتدا اقدام به ارزیابی دقیقی از شرایط بیماران کرده و پس از آن با توجه به شرایط بیماران از موثرترین تکنیک ها و مدالیته های فیزیوتراپی برای بهبود شرایط بیماران بهره می برند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در درمان آرتروز – بهترین فیزیوتراپی شرق تهران – بهترین فیزیوتراپی یوسف آباد