فیزیوتراپی در اختلالات کف لگن

بیوفیدبک تراپی
بیوفیدبک تراپی
ژوئن 2, 2021
کلینیک فیزیوتراپی در شرق تهران
کلینیک فیزیوتراپی در شرق تهران
ژوئن 26, 2021
فیزیوتراپی در اختلالات کف لگن

فیزیوتراپی در اختلالات کف لگن

فیزیوتراپی در اختلالات کف لگن به عنوان یکی از روش های موثر در تقویت عضلات لگن و درمان مشکلات ناشی از ضعف عضلات کف لگن عمل می کند.

فیزیوتراپی کف لگن شاخه ای تخصصی از فیزیوتراپی است که شامل ارزیابی داخلی و خارجی و درمان مشکلات ناشی از ضعف عضلات کف لگن می شود.

عضلات کف لگن بین استخوان های ران و استخوان خاجی قرار دارند و نفش مهمی در حمایت از اندام های لگن از جمله مثانه ، روده بزرگ و رحم دارند.

این عضلات باید بتوانند برای حفظ قدرت و شل شدن منقبض شوند تا امکان دفع ادرار ، اجابت مزاج و در زنان ، رابطه جنسی فراهم شود.

تکرر ادرار ، فوریت در دفع ادرار ، توقف و شروع جریان ادرار ، ادرار دردناک یا تخلیه ناقص ، یبوست ، خستگی ، درد همراه با حرکات روده ، درد غیر قابل توضیح در کمر ، ناحیه لگن ، باسن ، ناحیه تناسلی یا راست روده ، درد در حین یا بعد از مقاربت ، ارگاسم یا تحریک جنسی و انقباضات ناهماهنگ عضلانی باعث اسپاسم عضلات کف لگن می شود از جمله شایع ترین مشکلاتی هستند که به دلیل اختلال در عملکرد عضلات کف لگن رخ می دهند.

فیزیوتراپی در اختلالات کف لگن در صورت داشتن هر نوع اختلال در کف لگن ، می تواند کمک کننده باشد.

اختلال عملکرد کف لگن به دو شکل رخ می دهند: عضلات شما خیلی سفت هستند یا ضعیف هستند.

سفتی عضلات کف لگن می تواند سبب تکرر ادرار و بی اختیاری ادرار فوریتی شود و همچنین می تواند ادرار را دردناک یا ناقص کند ، در این شرایط حتی ممکن است فرد دچار اختلال خواب نیز شود. یبوست و اختلال در عملکرد جنسی نیز از عوارض سفتی عضلات کف لگن هستند.

ضعف عضلات کف لگن نیز می تواند منجر به بروز بی اختیاری ادرار استرسی و نشست ادرار حین ورزش و فعالیت و حتی عطسه و سرفه شود.

افتادگی اندام مانند افتادگی مثانه و رحم نیز از عوارض ضعف عضلات کف لگن هستند.

بسیاری از خانم ها پس از بارداری و زایمان دچار ضعف عضلات کف لگن و بروز مشکلاتی که در بالا به آن ها اشاره شد می شوند که در این شرایط فیزیوتراپی بسیار کمک کننده است.

فیزیوتراپی در اختلالات کف لگن

فیزیوتراپیست هایی که بطور تخصصی در زمینه مشکلات کف لگن فعالیت می کنند بخوبی با نحوه درمان مشکلات کف لگن و مشکلاتی که به دلیل اختلال در عضلات کف لگن رخ داده ، آشنا بوده و درمان متناسب با هر فرد را پیشنهاد می دهند.

تمرینات کگل ، تمرینات ورزشی و بیوفیدبک تراپی از جمله راهکارهای فیزیوتراپی در درمان اختلالات کف لگن هستند.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در اختلالات کف لگن – فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی در پیروزی