فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

آسیب روتاتور کاف
آسیب روتاتور کاف
مارس 24, 2020
آرتروز شانه
آرتروز شانه
می 19, 2020
فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن برای توانبخشی مفصل لگن و بازیابی دامنه حرکتی لگن که در اثر بیماری و جراحی کاهش یافته امری ضروری است.

تسریع فرایند بهبودی و کاهش عوارض ناشی از جراحی از دیگر اهداف انجام فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل است.

در مواردی که مفصل لگن به دلایلی همچون آرتروز پیشرفته لگن ، شکستگی و خرد شدگی و … دچار تخریب کامل شده باشد جراحی تعویض مفصل لگن انجام می گیرد ، در این جراحی ، جراح قسمت های آسیب دیده یا کل مفصل را خارج و پروتز مصنوعی را جایگزین آن می کند.

ددر و التهاب مفصل لگن ، ناتوانی در راه رفتن و ایستادن و حتی حفظ تعادل و بروز مشکلات حرکتی از جمله شایع تری عوارض آرتروز لگن هستند که در موارد شدید جراح را مجاب به انجام جراحی تعویض مفصل می کند.

دوران نقاهت پس از جراحی تعویض مفصل لگن بستگی به عوامل زیادی دارد اما به طور کلی می‌توان گفت بازگشت به زندگی طبیعی و فعالیت‌ه ای روزمره به طور متوسط در حدود ۴ ماه پس از انجام جراحی به شرط پیگیری منظم برنامه توانبخشی با فیزیوتراپی امکان پذیر است.

اولین جلسه فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل لگن معمولا باید دو تا سه روز پس از جراحی آغاز شده و تا زمانی که فرد به شرایط مطلوب حرکتی رسیده و دامنه حرکتی مفصل لگن به وضعیت طبیعی برسد ادامه پیدا کند.

تمرینات کششی و تقویتی که توسط فیزیوتراپیست برای بیمار تنظیم می شود نقش موثری در بازیابی تحرک، بهبود دامنه حرکتی و کاهش فشار وارد شده بر مفصل مصنوعی دارد.

فیزیوتراپیست همچنین آموزش هایی در زمینه نحوه صحیح راه رفتن و نشست و برخاست نیز به بیمار می دهد که نقش مهمی در پیشگیری از آسیب دیدگی مفصل مصنوعی دارد.

فواید فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

  • بهبود حرکات مفصل لگن
  • افزایش دامنه حرکتی لگن 
  • کاهش درد پس از جراحی
  • کاهش عوارض ناشی از کم تحرکی در دوران نقاهت
  • تسریع فرایند بهبودی و کاهش دوران نقاهت
  • کاهش احتمال آسیب دیدگی مفصل مصنوعی
  • تقویت عضلات برای بهبود شرایط حرکتی بیمار

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن – فیزیوتراپی لگن – آرتروز لگن – کلینیک فیزیوتراپی در پیروزی – کلینیک فیزیوتراپی در نیروهوایی