فیزیوتراپی برای کمردرد

آرتروز مچ پا
آرتروز مچ پا
ژانویه 20, 2022
فیزیوتراپی در خیابان پیروزی
فیزیوتراپی در خیابان پیروزی
فوریه 15, 2022
فیزیوتراپی برای کمردرد

فیزیوتراپی برای کمردرد

فیزیوتراپی برای کمردرد

پس از اینکه یک دوره کمردرد بین دو تا شش هفته طول کشید، یا در صورت تکرار مکرر کمردرد، فیزیوتراپی اغلب توصیه می شود. برخی از متخصصان ستون فقرات فیزیوتراپی را زودتر در نظر می گیرند، به خصوص اگر درد شدید باشد.

به طور کلی، اهداف فیزیوتراپی کاهش درد، افزایش عملکرد و ارائه آموزش برنامه نگهداری برای جلوگیری از عود بیشتر است.

یک برنامه فیزیوتراپی برای کمردرد معمولاً دارای دو جزء است:

  • فیزیوتراپی غیرفعال برای کمک به کاهش درد بیمار تا سطح قابل کنترل تری
  • تمرینات فعال

فیزیوتراپی برای کمردرد

فیزیوتراپی غیرفعال – روش ها

به طور حاد، فیزیوتراپیست ممکن است روی کاهش درد با فیزیوتراپی غیرفعال (روش‌ها) تمرکز کند. این درمان ها به دلیل اینکه برای بیمار انجام می شود غیرفعال در نظر گرفته می شوند. نمونه هایی از روش ها عبارتند از:

  • گرما و سرما درمانی
    گرما و یا یخ به راحتی در دسترس هستند و متداول ترین نوع روش هستند. هر نوع درمان به کاهش اسپاسم عضلانی و التهاب کمک می کند.برخی از بیماران با گرما درمانی با استفاده از بسته های حرارتی تسکین بیشتری می یابند و برخی دیگر با سرما درمانی مانند ماساژ یخ. این دو نیز ممکن است متناوب باشند. آنها معمولاً هر دو ساعت یک بار به مدت ۱۰-۲۰ دقیقه استفاده می شوند و در اوایل (چند روز اول) در دوره درد مفیدتر هستند.
  • TENS .یک واحد محرک عصبی الکتریکی از طریق پوست (TENS) از تحریک الکتریکی برای تعدیل احساس کمردرد با نادیده گرفتن سیگنال‌های دردناکی که به مغز ارسال می‌شود، استفاده می‌کند. 
  • التراسوند .اولتراسوند نوعی گرمایش عمیق است که در آن امواج صوتی به پوست اعمال می شود و به بافت های نرم نفوذ می کند. التراسوند به ویژه در تسکین دوره های حاد درد مفید است و ممکن است بهبود بافت را افزایش دهد.

فیزیوتراپی فعال – تمرینات کمردرد

علاوه بر درمان های غیرفعال، فیزیوتراپی فعال (ورزش) نیز برای توانبخشی ستون فقرات ضروری است. به طور کلی، برنامه تمرینی پشت بیمار باید ترکیبی از موارد زیر باشد:

حرکات کششی فیزیوتراپی برای کمردرد
تقریباً هر فردی که از کمردرد رنج می برد باید ماهیچه های همسترینگ خود را یک یا دو بار در روز بکشد. کشش ساده همسترینگ زمان زیادی نمی برد، اگرچه به خاطر سپردن آن دشوار است، به خصوص اگر درد کمی وجود داشته باشد یا اصلاً درد نداشته باشد. بنابراین، تمرینات کششی همسترینگ بهتر است هر روز در یک زمان مشخص انجام شود تا بخشی از برنامه روزانه فرد شود. کشش های بیشتری وجود دارد که می توان برای کاهش درد کمر انجام داد.

تمرینات تقویتی برای کمردرد
برای تقویت عضلات پشت باید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تثبیت پویا کمر یا سایر تمرینات تجویز شده یک روز در میان انجام شود. تقویت عضلات مرکزی نیز در درمان کمردرد مهم است. انجام صحیح تمرینات برای مشاهده فواید بسیار مهم است، بنابراین بهتر است با کمک یک فیزیوتراپیست یا سایر متخصصان سلامت واجد شرایط، تمرینات را یاد بگیرید.

تهویه هوازی 
ایروبیک برای کاهش درد طولانی مدت مهم است. گزینه های زیادی مانند پیاده روی، شنا دوچرخه سواری یا آب درمانی وجود دارد. ورزش هوازی اغلب به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه، سه بار در هفته، در روزهای متناوب پس از تمرینات تقویتی انجام می شود.

حتی بیمارانی که برنامه بسیار شلوغی دارند باید بتوانند یک رژیم ورزشی متوسط ​​کمردرد را که شامل کشش، تقویت، و تهویه هوازی است، حفظ کنند. این تمرینات به عنوان فیزیوتراپی برای تسکین کمردرد کافی است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای کمردرد – فیزیوتراپی در پیروزی – فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی در نیروهوایی – فیزیوتراپی دیسک کمر – بیوفیدبک تراپی در پیروزی