فیزیوتراپی برای اسکولیوز

فواید فیزیوتراپی
فواید فیزیوتراپی
سپتامبر 29, 2022
فیزیوتراپی در شکستگی ها
فیزیوتراپی در شکستگی ها
فوریه 20, 2023
فیزیوتراپی برای اسکولیوز

فیزیوتراپی برای اسکولیوز

فیزیوتراپی برای اسکولیوز به عنوان یکی از روشهای درمان غیرجراحی این ناهنجاری شایع ستون فقرات شناخته می شود که در مرکز فیزیوتراپی فاطیما در پیروزی به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

اسکولیوز یک انحنای جانبی غیر طبیعی ستون فقرات است. معمولاً در دوران کودکی یا نوجوانی تشخیص داده می‌شود، اما گاهی اوقات موارد خفیف‌تر تا بزرگسالی تشخیص داده نمی‌شوند یا می‌توانند در طول زمان ایجاد شوند. اسکولیوز همچنین می تواند در اواخر زندگی به دلیل تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات رخ دهد.

درمان فیزیوتراپی برای اسکولیوز می تواند درد، وضعیت بدن، حرکت و ثبات و قدرت را بهبود بخشد.

دلایل اسکولیوز

عملکردی – این یک اسکولیوز است که ماهیت مکانیکی دارد. ماهیچه ها، تاندون ها، رباط ها و بافت همبند به نام فاسیا سفت یا ضعیف می شوند و ستون فقرات را به سمت انحنا می کشند. به طور کلی می توان این موارد را با ورزش هدفمند بهبود بخشید.

ساختاری – این جایی است که آناتومی واقعی ستون فقرات شما، مانند شکل و اندازه مهره ها و مفاصل ستون فقرات شما تحت تاثیر قرار گرفته است. اینها اغلب در دوران کودکی ایجاد می شوند. هدف اصلی با اینها جلوگیری از انحنای بیشتر از اسکولیوز عملکردی بالقوه است.

هیچ راه آسانی برای تعیین نوع اسکولیوز وجود ندارد. فیزیوتراپیست شما می‌تواند آزمایش‌ها را انجام دهد و قدرت و انعطاف عضلانی را ارزیابی کند، و این همراه با تصاویر اشعه ایکس می‌تواند به ما درک نسبتاً خوبی از ستون فقرات شما بدهد.

انواع مختلفی از اسکولیوز وجود دارد، از جمله منحنی C (تصویر بالا) و منحنی S (دو منحنی در ستون فقرات). محل انحنا نیز می تواند از ستون فقرات گردنی (گردن)، ستون فقرات سینه ای (بالای پشت) و ستون فقرات کمری (کمر) متفاوت باشد. یا اسکولیوز می تواند ترکیبی از هر یک از این موارد باشد!

به طور کلی در موارد شدید اسکولیوز در دوران کودکی و نوجوانی، جراحی توصیه می شود. جراحی اسکولیوز می تواند انحنای ستون فقرات را بهبود بخشد و از بدتر شدن آن جلوگیری کند. این معمولاً یک عمل جراحی فیوژن ستون فقرات است که در آن استخوان ها با میله ها یا سیم های فلزی برای صاف نگه داشتن ستون فقرات ذوب می شوند.

با این حال، جراحی برای اسکولیوز در بزرگسالی بسیار کمتر رایج است، و به طور کلی تنها زمانی رخ می دهد که درد قابل توجهی در پشت یا پا ایجاد شود. به طور کلی جراحی بهترین گزینه برای اسکولیوز بزرگسالان نیست.

در اسکولیوز ساختاری عضلات در اطراف انحنا سفت و ضعیف می شوند و باعث ایجاد اسکولیوز عملکردی نیز می شود که می تواند به مشکل کمک کند. برنامه های فیزیوتراپی بهترین راه برای اطمینان از رفع این عدم تعادل است.

فیزیوتراپی برای اسکولیوز

به دلیل انواع مختلف، هیچ برنامه ورزشی واحدی برای اسکولیوز وجود ندارد. تمرکز اصلی فیزیوتراپی کشش عضلات سفت شده و تقویت عضلاتی است که به دلیل انحنا ضعیف شده اند.

ماهیچه‌های سمت کوتاه‌تر منحنی معمولاً سفت‌تر می‌شوند، در حالی که عضلات سمت منحنی بلندتر ضعیف‌تر می‌شوند. این به مشکل کمک می کند و به این معنی است که انحنا می تواند با گذشت زمان بدتر شود. کار بر روی کاهش این عدم تعادل ها می تواند هر گونه پیشرفت را کند یا حتی کاملاً محدود کند!

توصیه می کنیم ترکیبی از تمرینات تحرکی و تقویتی را که فیزیوتراپیست برای شما در نظر می گیرد را انجام دهید.

استفاده از بریس در کنار فیزیوتراپی از موثرترین روشهای درمان اسکولیوز در کودکانی هستند که هنوز در سنین رشد قرار دارند.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی برای اسکولیوز – درمان اسکولیوز با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی برای کمردرد – فیزیوتراپی در یوسف آباد – فیزیوتراپی در پیروزی