درمان بی اختیاری ادرار چیست؟

دلایل مراجعه به متخصص فیزیوتراپی کف لگن
دلایل مراجعه به متخصص فیزیوتراپی کف لگن
سپتامبر 7, 2022
فیزیوتراپی در درمان کمردرد
فیزیوتراپی در درمان کمردرد
سپتامبر 23, 2022
درمان بی اختیاری ادرار چیست؟

درمان بی اختیاری ادرار چیست؟

درمان بی اختیاری ادرار چیست؟

بی اختیاری ادرار به هرگونه نشت غیرارادی ادرار گفته می شود که ممکن است در حین عطسه ، سرفه ، خندیدن ، فعالیتهای ورزشی و … رخ دهد.

عوامل همچون بارداری و زایمان ، اختلال عملکرد عضلات کف لگن ، فعالیت های سنگین و سرطان پروستات از جمله عواملی هستند که خطر بروز بی اختیاری ادرا را افزایش می دهند.

خوشبختانه امروزه درمان های موثری برای بی اختیاری ادرار وجود دارد و افراد مبتلا به بی اختیاری نباید به زندگی با این مشکل ادامه دهند.

درمان بی اختیاری ادرار چیست؟

فیزیوتراپی کف لگن

احتمالاً به شما گفته شده است که انجام تمرینات کگل کمک کننده است. فیزیوتراپی کف لگن اغلب شامل تمرینات کگل به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی است، اما نه همیشه. اگر به درستی انجام شود، تمرینات کگل می تواند به درمان بی اختیاری ناشی از ضعف کف لگن در برخی از مردان و زنان کمک کند. متأسفانه، تمرینات کلگل اغلب به اشتباه انجام می‌شوند، و همچنین می‌توانند برای موارد بی‌اختیاری که در آن تون عضلانی بیش از حد یک عامل مؤثر است، اثر معکوس داشته باشند.

فیزیوتراپی کف لگن بی اختیاری را از طریق مداخلات سبک زندگی، تمرین عضلات کف لگن و درمان عملی درمان می کند.

صرف نظر از علت زمینه ای (ضعف، ضربه، آسیب یا نقص عصبی عضلانی)، فیزیوتراپی کف لگن می تواند علائم شما را با موارد زیر بهبود بخشد یا از بین ببرد:

  • تقویت بسته شدن مجرای ادرار.
  • حمایت از لگن و کاهش فشار رو به پایین روی گردن مثانه.
  • هماهنگی کف لگن و سایر عضلات مرکزی برای مدیریت موثر فشار داخل شکمی در طول فعالیت بدنی.

برنامه‌های درمانی برای بی‌اختیاری ادرار می‌تواند بسیار مؤثر باشد، کیفیت زندگی را بهبود بخشد، و معمولاً بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند – بزرگترین هزینه‌های مرتبط با بی‌اختیاری ادرار در واقع هزینه‌های پوشک، پد و ملافه است تا هزینه فیزیوتراپی کف لگن. فیزیوتراپی کف لگن به دلیل درصد موفقیت بالا و حداقل خطر به طور معمول به عنوان یک درمان خط اول برای بی اختیاری ادرار در نظر گرفته می شود. مواردی که به درمان محافظه کارانه پاسخ نمی دهند برای مداخلات پزشکی مختلف به متخصصان ارجاع داده می شوند.

مداخلات پزشکی برای بی اختیاری

برای موارد بی اختیاری ادراری که به توانبخشی کف لگن پاسخ نمی دهد، مداخله پزشکی خط اول ممکن است شامل درمان دارویی باشد (معمولاً داروهایی که انتقال دهنده عصبی استیل کولین را مسدود می کنند)، و برای موارد دشوارتر، انواع روش های جراحی کم تهاجمی یا تهاجمی بسته به علت اصلی بی اختیاری

فیزیوتراپی کف لگن در پیروزی

فیزیوتراپیست کف لگن ما سابقه سلامتی شما را از جمله هرگونه اطلاعات ارجاع متخصص بررسی می کند و برای کمک به تعیین منبع اصلی علائم شما، معاینه فیزیکی انجام می دهد. سپس یافته‌های خود را برای شما توضیح می‌دهند و به شما در مورد گزینه‌های درمانی و اینکه برنامه درمان کف لگن برای مورد خاص شما چگونه است، آموزش می‌دهند. برای اکثر افراد، این ارزیابی اولیه شامل زمان برای درمان اولیه نیز می شود.

در برخی موارد، ارزیابی فیزیکی شما از شامل معاینه داخلی سود می برد. در حالی که چنین معایناتی به طور معمول توسط کلینیک ما انجام می شود، آنها اختیاری هستند. از معاینه لگن می توان برای تعیین اینکه آیا پرولاپس اندام لگنی مرتبط وجود دارد یا خیر، و اینکه آیا بیمار می تواند عضلات کف لگن خود را منقبض کند، استفاده می شود.

 

کلمات مرتبط :

درمان بی اختیاری ادرار چیست؟ – فیزیوتراپی در پیروزی – فیزیوتراپی کف لگن در یوسف آباد – فیزیوتراپی در درمان بی اختیاری ادرار