تقویت عضلات کف لگن

شانه یخ زده
شانه یخ زده و روش های درمان
آگوست 12, 2020
پارگی رباط صلیبی زانو
پارگی رباط صلیبی زانو
سپتامبر 4, 2020
تقویت عضلات کف لگن

تقویت عضلات کف لگن

تقویت عضلات کف لگن از طریق تمرینات ورزشی و فیزیوتراپی بهترین راهکار در درمان مشکلات مرتبط با ضعف عضلات کف لگن است که در کلینیک فیزیوتراپی ارائه می شود.

مجموعه عضلاتی که در کف لگن قرار دارند و از اعضای داخل لگن همچون مثانه و روده محافظت می‌کنند نقش مهمی در کنترل ادرار و عملکرد جنسی دارند.

ضعف عضلات کف لگن در اثر افزایش سن و یا مشکلاتی مانند بارداری و زایمان های متعدد یکی از دلایل بروز اختلال در عملکرد جنسی و مشکلات مربط با کنترل ادرار و مدفوع هستند.

انجام ورزش های مخصوص کف لگن نقش موثری در تقویت این عضلات داشته که پس از مشورت با فیزیوتراپیست خود می توانید آن ها را انجام دهید.

تقویت این عضلات نقش مهمی در محافظت از روده و مثانه داشته و به بهبود عملکرد آن ها و کاهش مشکلاتی همچون بی اختیاری ادرار کمک می کند.

کنترل عملکرد روده و مثانه ریسک نشت ادرار از مثانه و نشت مدفوع از روده را کاهش می‌دهد. ورزش منظم باعث می‌‌شود که عضلات کف لگن همانند سایر عضلات بدن 

شناسایی عضلات کف لگن برای انجام تمرینات تقویت کننده عضلات لگن از اهمیت زیادی برخوردار است.

تقویت عضلات کف لگن

در حالی که نشسته اید سعی کنید عضلات کف لگن خود را منقبض کرده و سپس رها کتید و پس از ۵ ثانیه دوباره تکرار کنید. این تمرین را ۱۰ تا ۲۰ بار تکرار کنید.

حرکت پل یکی از تمرینات موثر است که علاوه بر تقویت عضلات باسن به تقویت عضلات کف لگن نیز کمک می‌‌کند. برای انجام این تمرین به پشت روی زمین خوابیده و در حالی که زانوها در حالت خمیده قرار دارند پای خود را به عرض شانه باز کنید و کف پای خود را روی زمین بگذارید. بازوهای خود را به صورت صاف کنار بدن خود قرار داده سپس عضلات کف لگن و باسن خود را منقبض کرده و باسن خود را کمی از زمین فاصله دهید، پس از ۵ ثانیه رها کنید.

تمرینات کگل بهترین ورزش در تقویت این عضلات هستند که نقش موثری در درمان بی اختیاری ادرار دارند. در این تمرین باید تصور کنید که در حال جلوگیری از ریزش ادرار خود هستید یا آنکه قصد دارید از خروج باد معده جلوگیری نماید، در این تمرین نیز عضلات را به مدت ۵ ثانیه منقبض سپس رها کنید. در هنگام انجام تمرینات کگل به صورت عادی نفس بکشید تا استرس شما نیز کاهش پیدا کند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در پیروزی – فیزیوتراپی در یوسف آباد – فیزیوتراپی کف لگن – درمان ضعف عضلات کف لگن