بیوفیدبک چیست؟

تمربنات مناسب خار پاشنه
تمرینات مناسب خار پاشنه
آگوست 10, 2021
فیزیوتراپی برای بیمار سکته مغزی
فیزیوتراپی برای بیمار سکته مغزی
سپتامبر 11, 2021
بیوفیدبک

بیوفیدبک

بیوفیدبک تکنیکی است که می توانید از آن برای یادگیری کنترل برخی از عملکردهای بدن خود مانند ضربان قلب استفاده کنید. در طول بیوفیدبک ، شما به سنسورهای الکتریکی متصل هستید که به شما کمک می کند اطلاعات مربوط به بدن خود را دریافت کنید.

این بازخورد به شما کمک می کند تا تغییرات ظریفی را در بدن خود ایجاد کنید ، مانند شل کردن ماهیچه های خاص ، تا به نتایج دلخواه خود مانند کاهش درد برسید. در اصل ، بیوفیدبک به شما این امکان را می دهد که روشهای جدیدی را برای کنترل بدن خود ، اغلب برای بهبود وضعیت سلامتی یا عملکرد بدنی ، تمرین کنید.

برنامه های رایانه ای تعاملی یا دستگاه های تلفن همراه. برخی از انواع دستگاه های بیوفیدبک تغییرات فیزیولوژیکی بدن شما ، مانند فعالیت ضربان قلب و تغییرات پوست را با استفاده از یک یا چند سنسور متصل به انگشتان یا گوش شما اندازه گیری می کنند. سنسورها به رایانه شما متصل می شوند.

با استفاده از گرافیک رایانه ای و دستورالعمل ها ، دستگاه ها به شما کمک می کنند تا با کنترل تنفس ، تنفس خود را تسکین دهید ، ماهیچه های خود را شل کنید و در مورد توانایی خود برای مقابله با خود اظهار نظر مثبت کنید. مطالعات نشان می دهد که این نوع دستگاه ها ممکن است در بهبود پاسخ ها در هنگام استرس و ایجاد احساس آرامش و رفاه مثر باشند.

انواع بیوفیدبک

درمانگر شما بسته به مشکلات و اهداف سلامتی شما ممکن است از انواع روش های بازخورد زیستی استفاده کند. 

  • امواج مغزی. این نوع از سنسورهای سر برای نظارت بر امواج مغزی شما با استفاده از الکتروانسفالوگراف (EEG) استفاده می کند.
  • نفس كشيدن. در طول بیوفیدبک تنفسی ، نوارهایی در اطراف شکم و قفسه سینه شما قرار می گیرد تا الگوهای تنفس و میزان تنفس شما را کنترل کند.
  • ضربان قلب. در این نوع از حسگرهای انگشت یا لاله گوش با دستگاهی که برای تشخیص تغییرات حجم خون استفاده می شود (فوتوپلیتیسموگراف) استفاده می شود. یا سنسورهایی که روی قفسه سینه ، پایین تنه یا مچ دست قرار می گیرند ، از الکتروکاردیوگراف (ECG) برای اندازه گیری ضربان قلب و نحوه تغییر ضربان قلب استفاده می کنند.
  • انقباض ماهیچه. این نوع شامل قرار دادن سنسورها بر روی ماهیچه های اسکلتی با الکترومیوگراف (EMG) برای نظارت بر فعالیت الکتریکی است که باعث انقباض ماهیچه می شود.
  • فعالیت غدد عرق. سنسورهایی که در اطراف انگشتان دست یا مچ دست با الکترودرموگراف (EDG) متصل شده اند ، فعالیت غدد عرق و میزان تعریق روی پوست را اندازه گیری می کنند و شما را نسبت به اضطراب هشدار می دهند.
  • درجه حرارت. حسگرهایی که به انگشتان یا پاهای شما متصل شده اند جریان خون را در پوست شما اندازه گیری می کنند. از آنجا که دمای شما اغلب هنگام استرس کاهش می یابد ، مطالعه کم می تواند شما را مجبور به شروع تکنیک های آرامش کند.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در پیروزی – فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی در بوسف آباد