بورسیت زانو

انواع آرتریت مچ دست
انواع آرتریت مچ دست
آوریل 19, 2022
تکنیک های فیزیوتراپی کف لگن
تکنیک های فیزیوتراپی کف لگن
آوریل 25, 2022
بورسیت زانو

بورسیت زانو

بورسیت زانو التهاب یک کیسه کوچک پر از مایع (بورسا) است که در نزدیکی مفصل زانو قرار دارد. بورس ها اصطکاک و نقاط فشار را بین استخوان ها و تاندون ها، ماهیچه ها و پوست نزدیک مفاصل کاهش می دهند.

هر یک از بورس های زانوی شما می تواند ملتهب شود، اما بورسیت زانو بیشتر روی کاسه زانو یا در سمت داخلی زانو در زیر مفصل رخ می دهد.

بورسیت زانو باعث درد می شود و می تواند تحرک شما را محدود کند. درمان بورسیت اغلب شامل ترکیبی از اقدامات خودمراقبتی و درمان‌های تجویز شده توسط پزشک برای کاهش درد و التهاب است.

علائم بورسیت زانو

علائم و نشانه های این عارضه بسته به اینکه کدام بورس درگیر شده و چه چیزی باعث التهاب شده است متفاوت است.

به طور کلی، قسمت آسیب دیده زانوی شما ممکن است زمانی که به آن فشار وارد می کنید، گرم، حساس و متورم شود. همچنین ممکن است هنگام حرکت یا حتی در حالت استراحت احساس درد کنید.

یک ضربه تند به زانو می تواند باعث بروز سریع علائم شود. اما بیشتر موارد بورسیت ناشی از اصطکاک و تحریک بورس است که در مشاغلی رخ می دهد که نیاز به زانو زدن زیاد روی سطوح سخت دارند ، بنابراین علائم معمولاً به تدریج شروع می شوند و می توانند در طول زمان بدتر شوند.

دلایل و عوامل خطر

  • فشار مکرر و مداوم، مانند زانو زدن، به ویژه روی سطوح سخت
  • استفاده بیش از حد یا فعالیت شدید
  • ضربه مستقیم به زانو
  • عفونت باکتریایی بورسا
  • عوارض ناشی از استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید یا نقرس در زانو

عوامل خطر

بورسیت زانو یک شکایت رایج است، اما خطر ابتلا به این اختلال دردناک می تواند از موارد زیر افزایش یابد:

زانو زدن طولانی مدت. افرادی که برای مدت طولانی روی زانوهای خود کار می کنند.

شرکت در ورزش های خاص. ورزش هایی که منجر به ضربه های مستقیم یا افتادن های مکرر روی زانو می شوند – مانند کشتی، فوتبال و والیبال – می توانند خطر ابتلا به بورسیت زانو را افزایش دهند. دوندگان می توانند درد و التهاب را در بورس پس آنسرین که در سمت داخلی زانوی شما در زیر مفصل قرار دارد، ایجاد کنند.

چاقی و آرتروز. بورسیت پس آنسرین، که روی قسمت داخلی زانوی شما در زیر مفصل تأثیر می گذارد، اغلب در زنان چاق مبتلا به آرتروز رخ می دهد.

درمان بورسیت زانو

بورسیت اغلب با گذشت زمان بهبود می یابد، بنابراین درمان معمولاً با هدف تسکین علائم انجام می شود. با این حال، بسته به علت بورسیت زانو و اینکه کدام بورس عفونی شده است، پزشک ممکن است یک یا چند روش درمانی را توصیه کند.

داروها
اگر عفونت باعث بورسیت زانو شده باشد، پزشک یک دوره درمان آنتی بیوتیکی را تجویز می کند.

درمان
پزشک ممکن است شما را به یک فیزیوتراپیست ارجاع دهد که می تواند به شما در بهبود انعطاف پذیری و تقویت عضلات کمک کند. فیزیوتراپی ممکن است درد را کاهش دهد و خطر دوره های مکرر بورسیت زانو را کاهش دهد. اگر نمی توانید از زانو زدن خودداری کنید، زانوبندهای محافظ ممکن است کمک کنند و زانوبندهای فشاری زانو می توانند به کاهش تورم کمک کنند.

جراحی و روش های دیگر
درمان های تهاجمی تر برای درمان بورسیت زانو عبارتند از:

  • تزریق کورتیکواستروئید اگر بورسیت مداوم باشد و به درمان‌های اولیه پاسخ ندهد، پزشک ممکن است برای کاهش التهاب، یک داروی کورتیکواستروئید را به بورس آسیب‌دیده تزریق کند. التهاب معمولاً به سرعت فروکش می‌کند، اما ممکن است برای چند روز درد و تورم داشته باشید.
  • آسپیراسیون. پزشک ممکن است بورس را برای کاهش مایعات اضافی و درمان التهاب بکشد. او یک سوزن را به بورس آسیب دیده وارد می کند و مایع را به داخل سرنگ می کشد. آسپیراسیون ممکن است باعث درد و تورم کوتاه مدت شود و ممکن است لازم باشد برای مدت کوتاهی پس از تزریق از یک بی حرکت کننده زانو استفاده کنید تا احتمال تورم مکرر کاهش یابد.
  • عمل جراحی. اگر بورسیت مزمن یا عود کننده شدید دارید و به درمان های دیگر پاسخ نمی دهید، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن بورس توصیه کند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی برای زانودرد – درمان زانودرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در پیروزی – فیزیوتراپی در یوسف آباد