انواع سکته مغزی

فیزیوتراپی در اختلالات جنسی
فیزیوتراپی در اختلالات جنسی
مارس 7, 2023
آرتروز ستون فقرات
آرتروز ستون فقرات
آوریل 22, 2023
انواع سکته مغزی

انواع سکته مغزی

انواع سکته مغزی

دو نوع اصلی سکته مغزی وجود دارد: سکته مغزی ایسکمیک و سکته هموراژیک.

سکته مغزی ایسکمیک: این نوع سکته زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌های خون‌رسانی به مغز مسدود یا باریک شوند. این شایع ترین نوع سکته مغزی است که تقریباً ۸۰٪ موارد را شامل می شود. دو نوع سکته مغزی ایسکمیک وجود دارد:

  • آ. سکته ترومبوتیک: زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خون (ترومبوز) در یکی از رگ‌های خونی که خون را به مغز می‌رسانند، تشکیل می‌شود، که معمولاً به دلیل تصلب شرایین (شرایطی که در آن رسوبات چربی در داخل شریان‌ها تجمع می‌یابند).
  • ب سکته آمبولیک: زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خون یا سایر مواد زائد در جای دیگری از بدن، اغلب در قلب، تشکیل می‌شود و از طریق جریان خون حرکت می‌کند تا یک رگ خونی در مغز را مسدود کند.

سکته هموراژیک: این نوع سکته زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی در مغز پاره شود یا نشت کند و منجر به خونریزی در داخل یا اطراف مغز شود. تقریباً ۲۰٪ از تمام سکته ها را تشکیل می دهد. دو نوع زیرمجموعه سکته مغزی هموراژیک وجود دارد:

  • آ. خونریزی داخل مغزی: زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی در مغز پاره شود و باعث خونریزی در بافت مغز اطراف شود.
  • ب خونریزی زیر عنکبوتیه: زمانی اتفاق می‌افتد که در فضای بین مغز و بافت‌های نازکی که آن را می‌پوشانند (فضای زیر عنکبوتیه)، خونریزی ایجاد می‌شود که اغلب به دلیل پارگی آنوریسم (رگ خونی ضعیف یا بالون‌شده) ایجاد می‌شود.

توجه به این نکته مهم است که انواع سکته مغزی یک اورژانس پزشکی است و توجه فوری پزشکی برای درمان موثر و به حداقل رساندن آسیب احتمالی مغز بسیار مهم است. اگر شما یا شخصی که می شناسید علائم سکته مغزی مانند بی حسی یا ضعف ناگهانی، گیجی، مشکل در صحبت کردن یا درک گفتار، سردرد شدید، یا مشکل در هماهنگی یا تعادل را تجربه کردید، مهم است که فورا با اورژانس تماس بگیرید.

فیزیوتراپی انواع سکته مغزی

فیزیوتراپی نقش مهمی در توانبخشی سکته مغزی دارد. بر بهبود تحرک، قدرت، تعادل، هماهنگی و توانایی عملکردی کلی تمرکز دارد. در اینجا چند تکنیک فیزیوتراپی رایج و مداخلات مورد استفاده برای بیماران سکته مغزی آورده شده است:

تمرینات دامنه حرکتی: تمرینات غیرفعال یا با کمک فعال برای حفظ یا بهبود انعطاف پذیری مفاصل و جلوگیری از سفتی عضلات انجام می شود.

تمرینات تقویتی: تمرینات خاصی برای هدف قرار دادن عضلات ضعیف و بهبود قدرت کلی طراحی شده اند. این تمرینات ممکن است شامل تمرینات مقاومتی، تمرینات تحمل وزن و حرکات عملکردی باشد.

تمرین تعادل و هماهنگی: تمرینات و فعالیت های مختلفی برای بهبود تعادل و هماهنگی استفاده می شود، مانند جابجایی وزنه، تمرینات ایستاده و تجهیزات تخصصی مانند تخته تعادل.

آموزش راه رفتن: بیماران سکته مغزی اغلب در راه رفتن مشکل دارند. فیزیوتراپیست ها برای بیماران مبتلا به انواع سکته مغزی روی بهبود الگوهای راه رفتن، اصلاح حرکات غیر طبیعی و ارتقای تحمل وزن مناسب و طول گام کار می کنند. ممکن است در صورت لزوم از وسایل کمکی مانند عصا، واکر یا ارتز استفاده شود.

آموزش عملکردی: جلسات درمانی بر تمرین وظایف و فعالیت های کاربردی که برای زندگی روزمره مهم هستند، مانند نشستن، ایستادن، دست گرفتن، گرفتن اشیا و انتقال بین سطوح تمرکز می کنند.

تحریک الکتریکی: این تکنیک شامل استفاده از جریان های الکتریکی برای تحریک عضلات هدفمند است که به بهبود قدرت و کنترل عضلات کمک می کند.

درمان حرکتی ناشی از محدودیت: این رویکرد شامل مهار اندام سالم برای تشویق به استفاده و توانبخشی اندام آسیب دیده است.

واقعیت مجازی و رباتیک: فناوری‌های پیشرفته مانند واقعیت مجازی و دستگاه‌های روباتیک برای ایجاد محیط‌های تعاملی و جذاب برای درمان، ارتقای بهبودی حرکتی و بهبود نتایج عملکردی استفاده می‌شوند.

آموزش و برنامه های ورزشی در خانه: فیزیوتراپیست ها به بیماران سکته مغزی و مراقبان آنها در مورد برنامه های ورزشی، تکنیک های حرکت ایمن و استراتژی هایی برای استقلال در خانه آموزش می دهند.

 

بیشتر بخوانید :

فیزیوتراپی فاطیما در پیروزی

فیزیوتراپی برای بیمار سکته مغزی